Codzienna rzeczywistość wymusza na nas niejako jazdę po drogach. Czasami, drogi są w świetnym, czasami zaś w fatalnym stanie. W naszym kraju drogom daleko jest rzecz jasna do ideału. Od tego, na ile wygodnie będziemy się poruszać, będzie zależeć zwłaszcza to, jak dobrze posiadamy wykonaną zbieżność w kołach oraz na ile sprawne mamy zawieszenie.


Ustawienie zbieżności to jedna z najistotniejszych kwestii z wielu mających znaczenie powodów. Po pierwsze i kluczowe – ustawienie daje gwarancję stabilnego prowadzenia auta. Mając nieprawidłowo wykonaną zbieżność, nie mamy w zasadzie żadnej kontroli nad samochodem, głównie w przypadku różnego typu nierówności podłużnych na drogach. Zalicza się do nich występujące wszędzie koleiny. Nieodpowiednia zbieżność sprawia, że w koleinach pojazd samochodowy zwyczajnie tańczy, co powoduje, że w przypadku śliskiej nawierzchni, można stracić całkowicie kontrolę nad autem i znaleźć się w najlepszym wypadku w rowie. Poza tym, odpowiednia geometria kół gwarantuje lepsze kierowanie pojazdem samochodowym w czasie okresu zimowego. Śliska jezdnia, pokryta śniegiem a także lodem, może być ogromnym problemem, jeżeli geometria jest wykonana źle, bądź też koła geometrycznie zostały przestawione. Ogromnie znaczące jest to, że odpowiednia zbieżność pozwala o wiele lepiej kontrolować hamowanie pojazdu i sam pojazd bezpośrednio w trakcie hamowania.

Sporym problemem dla braku odpowiedniej zbieżności kół są opony. Każda opona, która wykonuje pracę w sposób niestabilny z drugą, ulega wytarciu. W pewnych sytuacjach powstaje zjawisko wytarcia obu opon w tym samym czasie, niemniej jednak w wielu miejscach, czasami zaś powstaje zjawisko, które sprawia, że jedna opona ulega wytarciu zdecydowanie szybciej aniżeli druga. Brak wykonania geometrii kół może po określonym czasie doprowadzić do popsucia kół, a w takich okolicznościach trzeba będzie je wymienić na nowe. Należy więc przynajmniej raz do roku wybrać się na sprawdzenie zbieżności, w szczególności, że każda większa dziura w drodze i dysproporcja może spowodować w zasadzie całkowitą destabilizację, jeśli chodzi o prawidłowe ustawienie geometrii kół.

Kodeks ruchu drogowego dokładnie definiuje sposób używania samochodów – muszą one być przede wszystkim w pełni sprawne. Brak profesjonalnej geometrii kół eliminuje praktycznie samochód z użytku i nie pozwala na jeżdżenie po drogach ze względu bezpieczeństwa. Koszty przeprowadzenia zbieżności w wielu miastach nie przekraczają 100 zł, a poprawnie zrealizowana geometria nie tylko ma wpływ na bezpieczeństwo, lecz w szczególności eliminuje ryzyko, które związane jest z brakiem kontroli nad samochodem w czasie prowadzenia przykładowo w deszczową bądź śnieżną pogodę.

One thought on “Dlaczego prawidłowe ustawienie geometrii kół jest znaczące?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *