O własny dom trzeba dbać. Niby banalna prawda, a tak wielu z nas o niej zapomina – szczególnie wtedy kiedy ma nadejść zima. Do najważniejszych zadań każdego gospodarza domu należy przede wszystkim zabezpieczenie dachu na zimę. Ostatnimi laty sezon zimowy bywa bardzo różny. Często zimy są ciepłe i okazuje się, że śnieg w ich przypadku to tylko i wyłącznie teoria. Nie zmienia to jednak faktu, że Polska nadal leży w strefie gdzie zima potrafi dokuczyć nie jednemu budynkowi – zwłaszcza wtedy kiedy nie został odpowiednio przygotowany. Co trzeba zrobić żeby nasz dach został odpowiednio zabezpieczony?

przede wszystkim kontrola 

I to najlepiej przeprowadzona przez fachowców (idealnie jeśli jest to firma która dach budowała). Nie każdy z nas może mieć odpowiednią wiedzą w tym temacie – zwłaszcza wtedy warto postawić na doświadczenie specjalistów. Nie łudźmy się – kontroli potrzebuje nawet najnowszy i najlepiej wykonany dach. Lepiej dmuchać na zimne, bo w tym przypadku nawet małe usterki czy zaniedbania mogą sprawić, że dojdzie do poważnych uszkodzeń za sprawą śniegu, lodu i niskich temperatur.

Poza kontrolą dachówki, która jest już standardem w większości budowanych domów uwadze musimy poddać także przylegające do konstrukcji dachowej rynny. Tutaj chodzi w szczególności o ich szczelność i drożność. Ważne żeby zalegająca woda nie doprowadziła do uszkodzeń elewacji budynków. To samo tyczy się kominów wentylacyjnych.

śniegowe niebezpieczeństwo

Mówiąc zima, przed oczami stają nam płatki śniegu, Wyjątkowo mroźne zimy mogą spowodować że tego śniegu na dachu będzie wyjątkowo wiele. Później w momencie kiedy zmienia się temperatura powstaje ryzyko, że śnieg osunie się i stworzy niebezpieczeństwo zarówno dla osób przechodzących w pobliżu budynku jak i samej instalacji przylegającej do dachu. Rozwiązaniem w tym przypadku jest zamontowanie na dachu  odpowiedniego systemu przeciwśniegowego. Najczęściej składa się on z dachówki i specjalnych wsporników (gdzie można zamontować odpowiednie płotki przeciwśnieżne najczęściej wykonywane z aluminium) – takie zabezpieczenie na pewno spowoduje, że każdy gospodarz domu będzie mógł spać spokojnie.

Dom to jeden wielki organizm budowlany – należy o tym pamiętać i poza samym dachem poddać kontroli i ewentualnej konserwacji także jego inne elementy. Takie zaniedbania (szczególnie jeśli chodzi o sam dach) mogą nas sporo kosztować. I nie tylko w kwestii samych zniszczeń, które pewnie na nim postną. Polskie prawo przewiduje bowiem odpowiedzialność karną na osobach, które dopuszczą się zaniedbań mogących spowodować uszkodzenie ciała innych osób, np przechodniów.

Dachy Białystok – Traffic Blachy

ul. Kombatantów 4/1
15-110 Białystok
tel.: 85 678 54 80

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *