Decydując się na postawienie komina we własnym domu jedną z rzeczy o które koniecznie trzeba zadbać jest jego obudowa. To ta część która będzie decydowała o tym jak wygląda kominek i jak będzie się komponował z resztą danego pomieszczenia,

Dwie drogi 

Obudowy kominkowe można podzielić przede wszystkim na dwie kategorie. Te gotowe, które dostaniemy w sklepach – najczęściej budowlanych albo specjalistycznych. Alternatywą jest komponowanie obudowy kominka na własną rękę – jest wtedy więcej zachodu, na pewno drożej ale efekt może przejść najśmielsze oczekiwania. Wracając jednak do tej pierwszej mniej wymagającej opcji. Tutaj wybór jest naprawdę wielki. Sklepy oferują najróżniejsze opcje i style. Wszystko jest dostosowane do konkretnych aranżacji. Licznych zwolenników mają szczególnie te klasyczne, ale i rustykalne i portalowe nie narzekają na brak zainteresowanych. Wszystko jest tak naprawdę kwestią dopasowania ceny i odpowiednich wymiarów wkładu kominkowego do którego dana obudowa ma pasować.

Zalety 

Gotowe obudowy  kominkowe mają to do siebie, że ich montaż jest bardzo szybki i może go wykonać nawet osoba, która nie ma wielkiej wiedzy technicznej. Jest to też rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Surowiec z którego są wykonane powoduje, że cena jest stosunkowo niska. Zwłaszcza w porównaniu do tych robionych pod konkretne zamówienie. Najczęściej gotowe obudowy kominkowe wykonywane są z wapienia, piaskowca, marmuru oraz łupka – czyli materiałów stosunkowo dobrych i lekkich w obróbce.

Dowolny wygląd

Kolejną rzeczą o której warto pamiętać przy wyborze obudowy kominkowej to jej wygląd. producenci są wstanie spełnić nawet najbardziej wyszukiwane wymagania – wszystko jest kwestią ceny i fantazji klienta. Im droższa obudowa tym więcej i bardziej luksusowych elementów można w niej wykorzystać i stworzyć. Począwszy od schowków na drewno, na specjalnych dodatkowych blatach kończąc.

Jeśli chodzi o popularność. Zdecydowanie numerem jeden w tej kwestii są obudowy wykonane z marmuru. Szczególnie popularna jest ich różnorodna kolorystyka. Począwszy od bieli przechodząc przez żółty szarość, róż na zieleni, czerni i brązie kończąc. Marmur nie jest odporny na przebarwienia więc koniecznie trzeba go zabezpieczyć. Do najtrwalszych zdecydowanie jest należą te wykonane z granitu. Nic nie przebije ich twardości. To właśnie powoduje, że jest materiałem stosunkowo trudnym w obróbce. Więc wykonywane są przeważnie z jego pomocą tylko najprostsze wzory. Oczywiście różne rodzaje materiału można łączyć – ale to opowieść na kolejny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *