Salon to najważniejsze pomieszczenie w każdym domu lub mieszkaniu. W salonie odpoczywamy po pracy, relaksujemy się w towarzystwie rodziny oraz przyjmujemy gości. Warto zwrócić uwagę na stworzenie wyjątkowej aranżacji tego wnętrza. Istotnym elementem wyposażenia jest odpowiednie oświetlenie.

Źródła światła w salonie

Oświetlenie w salonie musi składać się z kilku niezależnych źródeł światła. Takie rozwiązanie wpływa korzystnie na wygodę domowników, a także pozwala na stworzenie ciekawej atmosfery. W salonie możemy wykorzystać:

  • lampę sufitową,
  • żyrandol,
  • kinkiety,
  • lampy stojące,
  • lampy stolikowe,
  • listwy LED.

Planując oświetlenie w salonie należy wybrać przynajmniej dwa z wyżej wymienionych rozwiązań. Zazwyczaj w takim wnętrzu znajduje się lampa sufitowa lub żyrandol, który następnie uzupełnimy dodatkowym światłem z kinkietów lub lamp. Listwy LED doskonale budują nastrój w pomieszczeniu i mogą być wykorzystywane przede wszystkim jako dekoracja. Stosuje się je między innymi do podświetlania różnych elementów takich jak wnęki i półki. W małych salonach można zrezygnować z oświetlenia sufitowego i skupić się jedynie na dodatkowych źródłach światła.

Dopasowane do potrzeb

W czasie planowania oświetlenia w salonie należy wziąć pod uwagę głównie wielkość i kształt pomieszczenia, a także swoje potrzeby oraz upodobania. Zupełnie inaczej będzie wyglądało oświetlenie w przypadku dużego pokoju dziennego połączonego z jadalnią i niewielkiego salonu dziennego. W tym pierwszym można zdecydować się na duży żyrandol lub kilka lamp sufitowych. Potrzebne będą także kinkiety umieszczone na ścianach w pobliżu stołu. Duży stół można oświetlić oddzielną lampą zawieszoną bezpośrednio nad blatem. W części wypoczynkowej salonu przydadzą się na przykład stojące lampy.

Wyjątkowa atmosfera

Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu w salonie można stworzyć wyjątkową atmosferę. W tym celu warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmieszczenie źródeł światła, ale także ich intensywność oraz barwę. Interesującym rozwiązaniem jest na przykład oświetlenie punktowe, która pozwala na podświetlanie różnych elementów wystroju, na przykład zdjęć zawieszonych na ścianie. Dzięki takim rozwiązaniom można stworzyć interesującą aranżację, która pomoże odprężyć się po męczącym dniu.

Wybór oświetlenia jest ogromny, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem lamp, kinkietów lub żyrandoli, pasujących do każdego pokoju dziennego. Ważne, żeby rozmieszczenie wszystkich elementów było starannie przemyślane i dopasowane do potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *