Meble ogrodowe użytkowane są przede wszystkim w sezonie wiosenno-zimowym. Niekiedy jednak pozostawiamy je na zewnątrz również na jesień i zimę. Są przez to narażone na nieustanny wpływ czynników zewnętrznych, które je niszczą, a także zmuszają nas do ich wcześniejszej wymiany. O meble ogrodowe trzeba odpowiednio zadbać, pielęgnować je i zabezpieczyć przed promieniowaniem słonecznym, wilgocią, deszczem i śniegiem. To, jakie środki i techniki zastosujemy, zależy od materiału, z jakiego są wykonane.

Wymagające drewno

Wykonane są z rodzimych bądź egzotycznych gatunków drewna. Należą do najchętniej wybieranych mebli ogrodowych ze względu na swój wyjątkowy, oryginalny wygląd, a także długoletnią trwałość. Niewłaściwie zaimpregnowane są jednak podatne na wilgoć, szybko niszczeją i tracą swój estetyczny wygląd. Jesienią i zimą powinny być przechowywane w suchych pomieszczeniach w celu ochrony przed niskimi temperaturami, śniegiem i deszczem. Przed sezonem warto jest również przeszlifować miejsca ewentualnych pęknięć oraz pokryć je lakierem Najwygodniejszym w użyciu jest lakier bezbarwny w sprayu, który można kupić w sklepie Noxan.pl . W ten sposób zabezpieczymy drewno przed promieniowaniem UV i letnim deszczem. Ponadto zabieg ten zadba o naturalny wygląd drewna i estetycznie prezentującą się powierzchnię mebli.

Solidne meble metalowe

Cenione są przede wszystkim za swoją wyjątkowo dużą odporność na wpływ czynników pogodowych. To ogromna zaleta, szczególnie że metalowe meble można przechowywać na świeżym powietrzu przez cały rok. Do wyboru mamy meble żeliwne swoją stylistyką nawiązujące do XIX wieku i lekkie meble aluminiowe o nowoczesnym designie. W obu przypadkach na pewno możemy liczyć na większą wytrzymałość niż przy meblach drewnianych nawet przy minimalnych pracach konserwujących. Chcąc, by jednak służyły nam jak najdłużej, warto wykorzystać lakier bezbarwny do zabezpieczenia ich przed korozją. Wymagają także regularnego mycia i usuwania zabrudzeń, dzięki czemu będą efektowną ozdobą ogrodu czy tarasu.

Rattan, plastik i szkło hartowane

Meble ogrodowe wykonane mogą być jeszcze z innych materiałów. Wśród nich jest plastik – lekki, łatwy w konserwacji oraz pozwalający stworzyć meble w dowolnym kolorze. Myjemy je ciepłą wodą połączoną z delikatnym detergentem. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że kolor wraz z upływem czasu może blaknąć, nie będzie już tak żywy i intensywny jak na początku.

Efektowną ozdobą ogrodu są też meble z rattanu, o które zadbamy w podobny sposób, jak o meble plastikowe. Te wykonane z metalu nierzadko są uzupełniane o elementy wykonane ze szkła hartowanego, szczególnie są to blaty przy stołach i stolikach. Myjemy je wodą z mydłem i wycieramy dokładnie do sucha, aby uniknąć nieestetycznie prezentujących się zacieków.

Preparat dostosowany do konkretnego materiału

Podczas pielęgnacji mebli ogrodowych ważne jest, aby konserwować je i czyścić zawsze z wykorzystaniem przystosowanych do konkretnych materiałów środków. W przeciwnym razie osiągniemy zupełnie przeciwny efekt, a meble stracą swój piękny wygląd. Szczególnie przy drewnie pamiętaj o jego zabezpieczeniu. Lakier bezbarwny będzie najlepszym rozwiązaniem ze względu na jego największą skuteczność i łatwość aplikacji, szczególnie jeżeli wybierzemy ten w sprayu. Ponadto, meble należy wybierać z uwzględnieniem jakości tworzywa, z jakiego są wykonane. To jeden z ważniejszych czynników mających wpływ na ich trwałość, wytrzymałość i żywotność.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *