Osoby, które planują sprzedać dom lub mieszkanie mogą podjąć decyzję o samodzielnym załatwieniu tych wszystkich formalności, albo wynająć agencję nieruchomości. Największą zaletą samodzielnej sprzedaży nieruchomości jest wyeliminowanie kosztów związanych z wynajęciem pośrednika. 

Prowizja pobierana przez biura nieruchomości wynosi od 1,5% do 3% ceny transakcyjnej. Warto pamiętać, że do opłaty trzeba będzie doliczyć VAT. W praktyce kwota ta wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy również wziąć pod uwagę, że koszt pośrednictwa nie jest ponoszony tylko przez sprzedającego, ale także kupującego.

Zaletą korzystania z pomocy biura nieruchomości jest przede wszystkim oszczędność czasu. Sprzedaż mieszkanie wymaga dużego zaangażowania na każdym etapie, od wyceny aż do zawarcia umowy. Proces sprzedaży rekomenduje się przejść przy pomocy pośrednika, jednak w przypadku dyspozycyjności i odpowiedniego przygotowania do przedsięwzięcia można samodzielnie sprzedać nieruchomość.

Oszacowanie wartości

Przed przygotowaniem oferty należy określić wartość nieruchomości. Bardzo istotne znaczenie ma właściwa wycena. Jeżeli cena będzie zbyt wysoka może zniechęcić potencjalnego kupca. Z kolei zbyt niska cena wzbudzi podejrzenia. Przed wystawieniem domu lub mieszkania na sprzedaż należy sprawdzić ceny lokali o podobnym standardzie i wielkości. Przy pomocy internetowego kalkulatora można wyliczyć orientacyjną wartość rynkową nieruchomości w poszczególnych miastach, a także dzielnicach. Warto jednak pamiętać, że mechanizmy nie uwzględniają wielu cech nieruchomości takich jak: wykończenie lokalu czy standard. Przy ustalaniu ceny sprzedaży nieruchomości istotne są także otoczenie i lokalizacja. W przypadku mieszkania znaczenie ma również wysokość miesięcznych opłat. Osoby, które planują zakupić dom zwracają szczególną uwagę nie tylko na energochłonność budynku, ale także koszty związane z jego modernizacją. osoby, które uważają, że ustalenie wartości nieruchomości jest zbyt trudne mogą zdecydować się na fachową wycenę przez rzeczoznawcę majątkowego.

Przygotowanie dokumentów

Osoba, która szykuje się do sprzedaży nieruchomości powinna dysponować wszystkimi dokumentami, które będą poświadczały prawo własności. Warto w tym celu przygotować kopię aktu notarialnego. Należy także dysponować  wypisem oraz wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania terenu, na którym znajduje się sprzedawany dom lub mieszkanie. Zainteresowani zakupem nieruchomości na pewno będą chcieli  obejrzeć te dokumenty.

Przygotowanie i promocja oferty

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór kanału promocji sprzedaży nieruchomości. Można zdecydować się na prasę lub serwisy internetowe. Osoby, które chcą dotrzeć do osób starszych powinny zdecydować się na reklamę w gazecie. Zdecydowanie większą skuteczność mają ogłoszenia wirtualne. Zapewniają one znacznie szybsze dotarcie informacji do większej ilości osób, które są zainteresowane kupnem nieruchomości.

Internetowe tablice ogłoszeń mają znacznie większe możliwości w kwestii prezentacji domu lub mieszkania. Można na nich zawrzeć bardziej szczegółowe informacje. Ofertę można oczywiście wzbogacić o film, zdjęcie lub wizualizację przestrzenną. Przy szczegółowym wypełnianiu  rubryki gotowego formularza ogłoszeniowego jest pewność, że nie zostanie pominięta żadna ważna informacja. Zdecydowana większość parametrów, które określają nieruchomość jest zdefiniowana, ogłoszeniodawca musi jedynie wybrać właściwe określenia z rozwijanej listy. Przygotowanie oferty jest wtedy zdecydowanie wygodniejsze i szybsze. Serwisy ogłoszeniowe oferują także różne metody na promowanie oferty. Za uiszczenie dodatkowej opłaty można wyróżnić ogłoszenie, które znajdzie się na pierwszych pozycjach listy wyników.

Prezentacja nieruchomości

Osoby, które zdecydują się na samodzielną sprzedaż nieruchomości muszą liczyć się z rezerwacją czasu na odbieranie teleonów oraz odpowiadaniem na e-maile od osób zainteresowanych zakupem. Należy także przygotować się na kontakty ze strony biur nieruchomości, które będą zainteresowane reprezentowaniem  lub ogłaszaniem nieruchomości równolegle z daną ofertą. Zdecydowanie najbardziej czasochłonne jest pokazywanie lokalu na miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie jednego dnia, który zostanie przeznaczony na oglądanie nieruchomości przez zainteresowanych. W praktyce trzeba liczyć się przynajmniej z kilkoma prezentacjami zanim dojdzie do zakupu.

Finalizacja transakcji

W przypadku, gdy znajdzie się osoba zainteresowana zakupem nieruchomości należy wynająć notariusza, który pomoże  przygotować umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Może zdarzyć się sytuacja, że z pewnych względów nie będzie możliwy zakup nieruchomości w najbliższym czasie np. kupujący będzie potrzebował więcej czasu na zaciągnięcie kredytu. Trzeba wtedy przygotować umowę przedwstępną.

W celu zabezpieczenia roszczeń z tytułu umowy dobrą opcją jest zażądanie wpłaty zadatku. Jest to korzystna forma dla obu stron na wypadek, gdyby nie doszło do ostatecznego zawarcia transakcji. W przypadku, gdy kupujący odstąpi od umowy można zachować zadatek, jeżeli jednak do zawarcia umowy nie doszło przez sprzedającego, nabywca ma prawo otrzymać zwrot kwoty dwukrotnie wyższej. Gdy nastąpi finalizacja sprzedaży zadatek ulegnie zaliczeniu na poczet ceny nabycia nieruchomości.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz