Prace remontowe, budowlane, wykończeniowe zawsze wiążą się z koniecznością wykorzystywania różnych materiałów budowlanych. Producenci starają się dbać o to, by przygotowywane dla nas produkty były coraz lepsze, by charakteryzowały się dobrą jakością i można było je zastosować bez obaw o własne bezpieczeństwo. Między innymi do tych produktów, które wykorzystuje każdy z nas zaliczają się farby i lakiery. Tutaj kwestia bezpieczeństwa dla zdrowia staje się szczególnie ważna, ponieważ jak wiadomo produkty te oparte są na związkach chemicznych. Pojawia się więc pytanie, które z produktów wybrać, by mieć gwarancje, że dla naszego organizmu będą one bezpieczne?

Farby i lakiery – duże zróżnicowanie na rynku

Ostatnich kilkanaście lat to okres, gdy do sprzedaży wprowadzanych jest wiele interesujących produktów, które umożliwią nam skuteczne malowanie czy zabezpieczenie naszego wyposażenia przez użycie specjalnych lakierów. Jednak zanim sięgniemy po konkretny produkt warto zapoznać się z tym co znajduje się w sprzedaży i dlaczego akurat droższy produkt będzie lepszy niż ten tańszy. Przede wszystkim farby i lakiery mają różną formę i możliwość ich zastosowania. Farby można podzielić na te przeznaczone do:

– ścian,

– tynków

– mebli

– drewna

– tapet

– metalu

– stali

– aluminium

Podobnie lakiery mają różny charakter i można je stosować w różnorakich miejscach. Przede wszystkim jednak stosuje się je do drewna, by podkreślić jego wygląd a jednocześnie zabezpieczyć w odpowiedni sposób materiały drewniane. Oczywiście mamy także lakiery, które wykorzystywane są do stali, między innymi, gdy chodzi o lakierowanie karoserii samochodu. Lakiery stosowane są także w poligrafii przy utrwalaniu druku. Warto jednak pamiętać, że każdy lakier ma swoją specyfikę i przeznaczenie i nie można ich stosować w zamienny sposób.

Na co zwracać uwagę przy wyborze farb i lakierów?

Wiele osób zastanawia się na co powinniśmy zwracać uwagę, gdy wybierane będą farby i lakiery. Przede wszystkim oczywiście należy skontrolować czy produkt, po który sięgamy będzie pasował do powierzchni jaką będziemy chcieli nim pomalować. Dlatego na opakowaniu powinniśmy sprawdzić do czego farba czy lakier są przeznaczone. Warto również lepiej zapoznać się ze składem produktu, by skontrolować czy jest on dla nas bezpieczny, jeśli chodzi o skład chemiczny. Coraz więcej produktów przygotowywanych jest bez dodatku agresywnej chemii, szkodliwych barwników warto więc takich farb i lakierów szukać, szczególnie gdy będzie to produkt wykorzystywany w pokoju dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *