Współcześnie na rynku budowlanym i wykończeniowym dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań. Podczas budowy domu często zadajemy sobie pytania, jakie materiały powinniśmy wybrać? Tak samo jest przy decyzji odnośnie kupna okien.

Okna mają za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość światła oraz chronić nas i dom przed czynnikami atmosferycznymi. Wybierając okna należy zwrócić uwagę na ochronę przed hałasem, energooszczędność i sposób otwierania. Bardzo ważna jest również wentylacja, która pozwala na przewiew i gwarantuje wymianę powietrza.

Obecnie dużą popularnością cieszą się okna dachowe, które są świetnym rozwiązaniem na poddasze. Dają wiele więcej światła niż okna klasyczne oraz możliwość uzyskania większej ilości wolnej przestrzeni do zagospodarowania.

Okna dachowe pod względem ekonomicznym

Wybierając okna dachowe lub klasyczne powinniśmy zwrócić uwagę na ich energooszczędność. W końcu to za ich pomocą możemy znacząco zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie i prąd. Duże okna dają więcej światła, a im grubsze i wyższe parametry szyb tym większa oszczędność na ogrzewaniu. Najbardziej cenione są okna trzyszybowe, które mają niski współczynnik przenikania ciepła. Chronią wnętrze pomieszczenia przed dostaniem się zimna i hamują wylatywanie ciepłego powietrza na zewnątrz.

W przypadku okien dachowych najlepsze są okna ze współczynnikiem przenikania ciepła nie wyższym niż 1,1 W/(m2K). Dlatego zanim zdecydujemy się na wybrany model należy sprawdzić informacje odnośnie współczynnika przenikania ciepła. Zazwyczaj umieszczone są w katalogach, ofertach handlowych lub na tablicach informacyjnych przy eksponacie.

Rodzaje otwierania okien dachowych

Kolejną istotną kwestią przy wyborze okien dachowych jest sposób ich otwierania. Górny system otwierania jest polecany do pomieszczeń, w których dolna krawędź okna będzie znajdowała się od 80 do 130 centymetrów nad podłogą. Dolne otwieranie sprawdzi się przy wyższej wysokości, minimum 135 centymetrów. Takie rozwiązanie pozwoli na swobodne zagospodarowanie przestrzeni pod oknami. Dodatkowo ochroni dzieci przed samodzielnym otwieraniem okna.

Wentylacja okien dachowych

Okna dachowe oraz klasyczne muszą posiadać odpowiednią wentylację. Dobrym rozwiązaniem są okna mające klapy wentylacyjne, które sprawiają, że do wnętrza dostaje się świeże powietrze nawet podczas szczelnie zamkniętego okna. Wiele modeli posiada wbudowane filtry wentylacyjne, które zbierają kurz i owady. Decydując się na taki wariant, trzeba pamiętać o wymianie filtra wentylacyjnego, co pół roku.

Innym rodzajem wentylacji stosowanym w oknach dachowych jest na okienna wentylacja z rekuperatorem. Pozwala ona odzyskiwać utracone ciepło w wyniku wymiany powietrza. To świetne rozwiązanie, które umożliwia wywietrzenie pomieszczenia bez zwracania uwagi na temperaturę na zewnątrz oraz przeciągów.

Izolacja przed hałasem

Niezależnie od rodzaju okien (dachowe, klasyczne) powinny one chronić wnętrze przed odgłosami dobiegającymi z zewnątrz. To jest bardzo ważne zwłaszcza przy wyborze okien do sypialni i pokojów dziecięcych. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele okien z dodatkowym pakietem wyciszającym deszcz oraz hałas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *