Lampy industrialne to oświetlenie o którym zwykło się mówić „lampy z duszą”. Określenie to doskonale odzwierciedla unikalny charakter  tych lamp. Bowiem lampy industrialne to albo odrestaurowane stare lampy z hal fabrycznych, albo nowe modele tworzone na wzór tych starych. Takiemu oświetleniu nikt nie odmówi wyjątkowości.

Jaka jest geneza lamp industrialnych? Wiąże się ona nierozerwalnie ze stylem loftowym, który narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 50 ubiegłego wieku. Powstał z konieczności zagospodarowania opuszczonych fabryk i magazynów. Z czasem styl ten zaczął przenikać także do nowo budowanych budynków i aranżacji wnętrz. Styl powstały na plecach kryzysu dziś stał się równoznaczny z luksusem i nowoczesnością. Wnętrza w stylu industrialnym są nie tylko unikalne, ale przede wszystkim doceniają to co stare i mogłoby się wydawać bezużyteczne.

Nieodłącznym elementem wnętrz w stylu industrialnym są niezwykłe, niepowtarzalne lampy, które podkreślają ich charakter . Obecnie na rynku  lamp w stylu industrialnym jest naprawdę dużo. Jakie lampy industrialne możemy znaleźć?

Dużym zainteresowaniem cieszą się oczywiście „starocie”. Te stare lampy o surowym designie naznaczone duchem czasu stanowią naprawdę niezwykły element industrialnych aranżacji. Unikatowe lampy górnicze i przemysłowe brylują więc obecnie na salonach.

Jeśli chodzi o nowe lampy industrialne to projektanci do ich tworzenia wykorzystują butelki, puszki czy stare przedmioty codziennego użytku. Także rury hydrauliczne stały się jednym z ulubionych materiałów do tworzenia nietuzinkowych lamp industrialnych.  Dużą popularnością cieszą się lampy z dużymi metalowymi kloszami zawieszone na łańcuchach. Lampy stojące wykonane z metalowych beczek i wykończone abażurami nie tylko przyciągają uwagę, ale stanowią też funkcjonalny dodatek wnętrza. Pomysłowość projektantów w tym rodzaju oświetlenia wydaje się niczym nieograniczona.

Nawet rdza stała się dla wnętrz industrialnych tym czym złoto jest dla wnętrz klasycznych. Dlatego rdzawe lampy to prawdziwy hit modnych aranżacji loftowych. Wykorzystuje się tu nie tylko stare pordzewiałe lampy, ale celowo postarza nowe modele, które schodzą z produkcji.

Prawdziwym objawieniem na rynku oświetlenia industrialnego okazały się także lampy betonowe. Te lampy przełamały niemożliwe i dziś ciężkie betonowe klosze z powodzeniem oświetlają nowoczesne wnętrza. Ich surowy charakter i szarość betonu doskonale korespondują z ukochanymi przez lofty materiałami wykończeniowymi jak cegła, metal, a nawet szkło. Tworzone w przeróżnych kształtach, a nawet kolorach cieszą się sporym zainteresowaniem także poza stylem industrialnym.

Wybór lamp industrialnych jest naprawdę duży. Coraz więcej sklepów internetowych specjalizuje się w sprzedaży właśnie tego rodzaju oświetlenia. Jak grzyby po deszczu pojawią się kolejne niezwykłe propozycje lamp industrialnych.  Bez względu na to czy ktoś jest fanem surowego designu czy nie, z całą pewnością nie odmówi oświetleniu industrialnemu unikalnego charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *