Nieustanny rozwój technologii ułatwia nam wykonywanie codziennych czynności. Tak też jest w branży ogrzewania, specjaliści starają się, aby ogrzewanie przestało kojarzyć się z wysiłkiem, dużym kosztem i brudem. Pellet, czyli paliwo identyfikujące się z czystością komfortem i ekologią staje się coraz bardziej popularne wśród społeczeństwa. Świadczy o tym wzrost sprzedaży automatycznych kotłów pelletowych.

Na ten moment niemalże każda firma grzewcza w swej ofercie może się pochwalić kotłem na pellet. Jednak co w przypadku, jeżeli nasz dom został wybudowany jakiś czas temu i posiada instalację hydrauliczną oraz kilkuletni piec? Nic prostszego! Wystarczy zmodernizować kocioł poprzez zainstalowanie palnika na pellet, który jest odpowiedni do niemalże każdego urządzenia. W kotłach na paliwa stałe, palniki na pellet instaluje się w drzwiczkach, natomiast w kotłach na ekogroszek, palniki montuje się z boku, dokładnie w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się palnik retortowy. W pobliżu kotła ustawia się zasobnik na pellet, po czym łączy się to podajnikiem. Należy podkreślić, że osoby, które zdecydują się na zamontowanie palnika na pellet, nie wykluczają możliwości awaryjnego ogrzewania drewnem na ruszcie tradycyjnym. Co ważne, można także zmodernizować niektóre kotły gazowe oraz olejowe tak, aby spalały pellet, jednak muszą posiadać one zamkniętą komorę spalania.

Na to musisz zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia na pellet

Autoczyszczenie palnika na pellet

Sercem kotła na pellet jest palnik, to właśnie on wpływa na jakość i komfort użytkowania. Obecnie na rynku występuje wiele rozwiązań, które niestety dedykowane są tylko i wyłącznie do bardzo dobrej jakości pelletu, ponieważ nie mają wbudowanego mechanizmu czyszczenia rusztu. Zazwyczaj są one znacznie tańsze, jednak wymagają używania wysokiej jakości certyfikowanego pelletu. W innym wypadku czyszczenie urządzeń będzie znacznie częstsze, niż zapewnia producent. Dlatego tak istotne jest autoczyszczenie, które posiada większość palników na pellet. Pozwala ono zwiększyć stopień bezobsługowości palnika, jak i również umożliwia zakup tańszego pelletu – bez certyfikatu.

Podział palników na pellet według rusztu:

  • palnik ze stałym rusztem i tzw. zgarniaczem popiołu
  • palnik z ruchomym rusztem – płaskim lub schodkowym
  • palnik z rusztem obrotowym

Konstrukcji palników jest wiele, jednakże niezależnie od sposobu czyszczenia palnika, obowiązkiem użytkownika  jest okresowa kontrola czystości i wybierania popiołu.

Zapalarka oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe

Palniki pelletowe są uzbrojone w zapalarkę (tzw. grzałkę), która jest rozpalana niewielką ilością pelletu za pomocą gorącego powietrza. Zapalarki zazwyczaj są ceramiczne i po pewnym czasie przepalają się, niektóre modele wymagają wezwania autoryzowanego serwisu lub demontaż wielu podzespołów. Występują również modele, w których wymiana zapalarki została odpowiednio przemyślana i nie wymaga od nas używania żadnych narzędzi. Dlatego należy zwrócić na to uwagę podczas wyboru urządzenia, aby później nie ponosić zbędnych kosztów. Warto również sprawdzić, czy urządzenie ma wbudowany czujnik temperatury palnika lub termik mechaniczny, który jest dodatkowym zabezpieczeniem przeciwpożarowym i w razie przekroczenia określonej temperatury, samodzielnie wyłącza całe urządzenie.

Wydajność palników na pellet

O wydajności palników pelletowych świadczy ich użytkowanie w obiektach o dużo większym zapotrzebowaniu na ciepło niżeli domy jednorodzinne. Coraz częściej właściciele hal przemysłowych, budynków miejskich czy zakładów pracy automatyzują kotłownie poprzez palniki na pellet, dzięki czemu oszczędzają na kosztach obsługi. Warto również pamiętać, że dokonując zmian w układach zamkniętych podlegających Urzędowi Dozoru Technicznego, należy przejść procedurę modernizacji. Według przepisów takie modernizacje można wykonywać do mocy 300 kW.

Jak dobrać moc urządzenia?

Moc palnika na pellet dobieramy według zapotrzebowania obiektu na ciepło. Najłatwiej oszacować ją po dotychczasowym średnim zużyciu opału. Jeżeli nie posiadamy takowych informacji, wówczas kierujemy się wielkością powierzchni  oraz sposobem ocieplenia obiektu. Zaletą palników jest to, że mogą się dowolnie włączać i wyłączać, emitując tylko tyle ciepła, ile jest potrzebne w określonym momencie.

Montaż palnika

Wbrew pozorom montaż palnika na pellet nie jest skomplikowanym wyczynem, jednak warto powierzyć go specjalistom. Są bowiem one odpowiednio przeszkolone przez producenta, dzięki czemu fachowo zamontują palnik oraz dobiorą odpowiednie parametry spalania. Odpowiednia regulacja umożliwi efektywne spalanie, jednocześnie chroniąc środowisko naturalne.

Warto zainwestować w modernizację kotłowni, ponieważ daje ona dużą wygodę w użytkowaniu, palnik sam pracuje, dając ciepło jego użytkownikom, a jednocześnie zapewnia czystość w kotłowni. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale także zakładów pracy, czy innych obiektów, ponieważ pozwalają one zmniejszyć koszty obsługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *