Gnojowica to najczęściej wykorzystywany nawóz naturalny przez rolników. Powstaje z przefermentowanych odchodów stałych i płynnych wymieszanych z resztkami paszy i przeciekami z instalacji wodnej. Ogólnie mówiąc jest produktem ubocznym chowu zwierząt w systemie bezściółkowym. Nie wymaga od rolników dużej ilości pracy, wystarczy, że zaopatrzą się oni w zbiornik na gnojowice oraz odpowiedniej jakości mieszadło, które pozwoli utrzymać mieszaninę w pożądanym stanie.

Gnojowica to pełnowartościowy nawóz zawierający dużą ilość składników mineralnych, ich zawartość zależy od gatunku, wieku i sposobu żywienia zwierząt. Dodatkowo na przydatność gnojowicy znaczący wpływ ma sposób jej przechowywania i stopień rozcieńczenia. Przeciętna ilość składników pokarmowych w dawce gnojowicy bydlęcej wynosi około 0,5 % N, 0,6% K2O i 0,09% P2O5. Gnojowica jest zatem wartościowym źródłem cennego azotu i potasu. Pozwala efektywniej uprawiać ziemię, zwiększyć plony oraz zadbać o stan uprawy gruntu.

Przechowywanie i przygotowanie gnojowicy

Gnojowica jest przechowywana w specjalistycznych zbiornikach. Podczas jej przetrzymywania mieszanina ulega rozwarstwianiu i może znacząco zmienić swoją jakość w poszczególnych partiach. Najistotniejszym czynnikiem klasyfikacji gnojowicy jest zawartość suchej masy. Dlatego, też gnojowica musi być stale mieszana, ponieważ w czasie ruchu wszystkie jej cząsteczki wprawiane są w drganie i stają się płynne. Gnojowica regularnie mieszana ma zrównoważoną jakość, nie tworzy się na niej kożuch i nie przywiera do powierzchni zbiornika.

Do odpowiedniego przygotowania gnojowicy wykorzystuje się mieszadła do gnojowicy, naprzemiennie nazywane mikserami. Niektóre z gospodarstw stosują również pompy napowietrzające do gnojowicy. Pozwalają one właściwie zaopatrzyć gnojowicę w tlen i zapobiegają procesowi fermentacji. W wyniku napowietrzania gnojowica uzyskuje płynną konsystencję i traci swój nieprzyjemny zapach.

Miksery do gnojowicy  – zalety

Mieszadła do gnojowicy mają różną wielkość mieszadła i średnice wirnika. Najlepsze z nich wytwarzane są z wysokiej jakości stali z  powierzchniowym pokryciem wykonanym, jako ocynk ogniowy. Dzięki temu są niezwykle odporne na działanie substancji żrących i zmiennych temperatur. Zapewniają stabilność, efektywność oraz służą przez wiele lat.

Mieszadła do gnojowicy skutecznie zespalają ze sobą cząsteczki mieszaniny i sprawiają, że tworzy ona spójną i wartościową całość. Miksery do gnojowicy są łatwe do utrzymania w czystości, mają poręczne mocowania i bez problemu można je dopasować do wybranego ciągnika rolniczego.

Rolnicy zazwyczaj wybierają najkorzystniejsze dla nich rozwiązania, dlatego też często decydują się na zakup mieszadeł do gnojowicy marki StachMAR. Producent StachMAR oferuje sprzęt najwyższej jakości, który jest potwierdzony deklaracją zgodności CE, dzięki czemu spełnia wymagania dofinansowań UE. Mieszadła do gnojowicy StachMAR powstają z najlepszej jakości stali i wyposażone są w wydajne wirniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *