Oświetlenie łazienkowe pełni ważną funkcję w każdym domu, mieszkaniu czy też w lokalu firmowym, biurowym. Podstawową rolą oświetlenia łazienkowego jest oczywiście nadanie dobrej widoczności temu pomieszczenia na tyle, aby można było wykonywać w nim różne czynności. W łazience każdy z reguły się kąpie, czesze, myje zęby. Te wszystkie czynności wymagają posiadania dobrego źródła światła. Drugą, także bardzo ważną funkcją oświetlenia jest fakt, że może ono stanowić doskonałą ozdobę wnętrza. W dzisiejszych czasach występują różne rodzaje oświetlenia łazienkowego, więc można je dobrać pod własny indywidualny gust.

Oświetlenie łazienkowe – rodzaje

Najistotniejszymi elementami łazienki, są: lustro, wanna, prysznic i szafki. Warto wiedzieć, że każdy z tych powyżej wymienionych elementów, wymaga innego rodzaju oświetlenia łazienkowego. Wspaniale, jeśli wszystkie te miejsca są dobrze doświetlone, jest to niezwykle ważne, gdyż pozwala to na precyzyjne wykonanie różnych czynności. Generalnie, pomysłów na oświetlenie łazienki jest w dzisiejszych czasach bardzo dużo. Na pewno, jednym z ciekawych rozwiązań jest zamontowanie lampy tak zwanej ,,wiszącej” w łazience. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż taka wisząca lampa doskonale kieruje ciepłe i miękkie światło w dół. W ten sposób łazienka jest dobrze doświetlona. Taka lampa wisząca nadaje również piękny, wręcz wyjątkowy klimat, całej łazience. Generalnie, miękkie światło ma dużo plusów. Po pierwsze, wspaniale ono wygląda w pomieszczeniu i po drugie, ma ono bardzo dużą efektywność. Miękkie światło przydaje się w przypadku wykonywania czynności golenia, czesania i malowania. Innym, ciekawym rodzajem jest na pewno montaż lamp podłogowych. Jest to rozwiązanie bardzo nowatorskie. Takie lampy podłogowe doskonale prezentują się w łazience, co ważne, nadają one jej piękny nastrój. Lampy podłogowe bardzo efektywnie doświetlają nawet trudno widoczne miejsca i elementy. Innym, ciekawym pomysłem jest także montaż w okolicy szafek, delikatnych kinkietów. Takie kinkiety mogą kierować światło w górę bądź też w dół. Ten rodzaj oświetlenia łazienkowego doskonale podkreśla piękne szafki i daje na nie odpowiednią widoczność. Doskonałą alternatywą dla kinkietów, są również piękne reflektorki. Montuje się je bezpośrednio na suficie z ukierunkowaniem na przykład na ścianę z lustrem.

Oświetlenie łazienkowe – na co się zdecydować?

Obecnie, jest wiele możliwości i opcji, dzięki którym można rozświetlić łazienkę. Warto wiedzieć, czym najlepiej się kierować przy przy wyborze oświetlenia łazienkowego. Otóż, poniżej znajdują się pewne propozycje:

  • światło typu LED jest najefektywniejszą opcją,
  • w okolicy wanny warto zastosować halogeny, wyglądają one rewelacyjnie,
  • świetlówki i listwy ledowe warto umieścić w rynnach sufitów, gdyż optycznie podwyższą one sufit,
  • na ścianie, tuż nad lustrem można zamontować reflektor i listwę oświetleniową,
  • natomiast kinkiety na tak zwanych ,,regulowanych ramionach” pięknie doświetlą trudno dostępne miejsca.

Dodaj komentarz