Prawidłowo przygotowane oświetlenie będzie istotne w każdym pomieszczeniu w domu. To wyłącznie od nas będzie zależeć jakie rozwiązania zdecydujemy się wybrać. Trzeba jednak pamiętać, że każde pomieszczenie ma swoją specyfikę i w związku z tym oświetlenie do tej specyfiki pomieszczenia należy dopasować. Wydaje się, że sporo osób ma między innymi problem z projektowaniem odpowiedniego oświetlenia do łazienek, dlatego ta właśnie kwestia stanie się podstawą poniższego wpisu.

Oświetlenie łazienki

Przygotowanie oświetlenia łazienki w należyty sposób jest tak samo ważne jak jej odpowiednie wyposażenie w meble. Dlatego ten element nie powinien być lekceważony. Trzeba pamiętać, że łazienka to miejsce, gdzie realizujemy całą masę czynności higienicznych, które wymagają precyzji w działaniu. Jeśli światło nie będzie odpowiednie, może się okazać, że nasza codzienna pielęgnacja będzie wyraźnie utrudniona. Jeśli do tego dojdzie przebywanie w łazience stanie się dla nas męczące i denerwujące. W tej sytuacji trudno oczekiwać, że łazienka będzie się przyjemnie kojarzyć a tak właśnie powinno być.

Przygotowując oświetlenie w łazience powinniśmy pamiętać, że należy zastosować kilka źródeł światła. Łazienkę podzielić można na kilka stref i należy zadbać o to, by każda z tych stref była odpowiednio oświetlona. Obecnie nie stosuje sie już jak dawniej jednego górnego światła. Stosuje się także elementy oświetleniowe w okolicach lustra czy wanny. W tym zakresie dobrze sprawdzają się zestawy pracujące na napięciu 12V, dzięki którym będzie można ograniczyć zużycie prądu.

Projektowanie oświetlenia łazienkowego

Oświetlenie łazienkowe ma wpływać na komfort wykonania czynności higienicznych. Warto zapewnić sobie takie rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie regulowanie natężenia. Według norm zakłada się, że łazienka, która ma 6 metrów kwadratowych powierzchni potrzebuje żarówki z mocą 75 W. Jeśli łazienka będzie duża to projektując oświetlenie powinno się połączyć kilka różnych rodzajów oświetlenia. Na suficie montować można ogólne oświetlenie w formie plafoniery a poza nią również oświetlenie strefowe, w ramach którego wykorzystać można kinkiety, punkty świetlne, halogeny, taśmy ledowe. Poszczególne elementy dodatkowego światła strefowego umieścić można w okolicach lustra, umywalki, prysznica czy wanny. Jeśli w łazience znajdują się jakieś wnęki to można je wykorzystać i tam również zastosować jakieś oświetlenie.

Oświetlenie ogólne w łazience

Ogólne oświetlenie w łazience to zawsze element podstawowy, który ma zagwarantować, że wszystko będzie w łazience widać. Przy podstawowych czynnościach higienicznych, sprzątaniu łazienki takie światło będzie niezbędne. Nie pozwoli na wykonanie precyzyjnych czynności, jednak trudno bez niego wyobrazić sobie łazienkę. Obecnie najczęściej stosuje się w tym zakresie plafoniery umieszczane centralnie. Niektórzy rezygnują jednak z takiego ogólnego światła na rzecz opraw halogenowych, które umieszczone zostają w podwieszonym suficie i dają kilka punktów świetlnych.

Oświetlenie w okolicach lustra

Oświetlenie, które będzie znajdować się przy lustrze musi być umieszczone precyzyjnie. W lustrze musimy się dobrze widzieć, a więc światło musi padać na osobę, która przed lustrem się znajduje i dobrze oddawać rzeczywistość, oświetlać równomiernie bez zmiany koloru. Dlatego przy lustrze najlepsza opcją są dwie umieszczone symetrycznie oprawy po obu stronach lustra.

Oświetlenie w strefie kąpielowej

Niektórzy zastanawiają się czy warto decydować się na osobne oświetlenie w okolicach miejsc kąpielowych. W praktyce warto na takie oświetlenie postawić, ponieważ tam również powinno być odpowiednio dużo światła. Musimy jednak uważać na to, by takie światło nie oślepiało osoby, która będzie się kąpać. Świetną opcją w tym zakresie są taśmy led, które umieści się w okolicach wanny bądź kabiny prysznicowej. Można również zdecydować się na umieszczenie świateł punktowych w suficie podwieszanym, który można przygotować w okolicy wanny czy kabiny prysznicowej.

Dodaj komentarz