Oświetlenie w każdym domu i mieszkaniu to bardzo ważna kwestia, za jego pomocą można przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców oraz udekorować swoje wnętrza. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie również znacząco zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniu. Przemyślany rozkład punktów świetlnych pozwala nam na swobodne czytanie książki, przygotowywanie potraw lub relaks przy ściemnionym świetle.

Oświetlenie z łatwością pozwala stworzyć oczekiwany przez nas nastrój w pomieszczeniu. Przykładem mogą być lampy wiszące, które kierują światło w dół umieszczone nad stołami w jadalni. Lampy wiszące również dobrze sprawdzają się w salonach, kuchniach, sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Dodatkowo ich dostępnych rodzajów na rynku jest mnóstwo i każdy zachwyca swoją wyjątkowością.

Lampy wiszące to głównie żyrandole, które można spotkać w każdym domu lub mieszkaniu. Zazwyczaj pełnią funkcję podstawowego oświetlenia w danym pomieszczeniu. Pochwalić się mogą licznymi zaletami:

·       dają wyraźne światło

·       nie wywołują efektu oślepienia

·       równomiernie oświetlają cały pokój

·       służą, jako światło ogólne

·       nie zajmują miejsca, ponieważ montuje się je na suficie

Lampy wiszące różnić się mogą od siebie materiałem z jakiego zostały wykonane, ilością żarówek oraz rodzajem klosza. Najchętniej wybieranym modelem kloszy są klosze szklane, które doskonale potrafią wpasować się w różne pomieszczenia. Mają ciekawy wygląd, są łatwe w czyszczeniu i ponadczasowe. Klosze szklane spotkać można w pomieszczeniach urządzonych w przeróżnym stylu, są one niezwykle funkcjonalne i eleganckie.

Ponad to klosze szklane można dużo szybciej wyczyścić niż np. klosze materiałowe. Do czyszczenia kloszy szklanych poleca się używać wody z odrobiną środka czyszczącego, zaś po wyschnięciu klosza warto jeszcze raz przetrzeć jego powierzchnię wodą z octem. Klosz szklany po przetarciu wodą z octem będzie wolny od zacieków i błyszczący.

Jaki klosz do kuchni, jadalni i salonu?

Pomieszczenia typu salon, kuchnia i jadalnia są najczęściej użytkowanymi i reprezentacyjnymi pomieszczeniami w całym domu. To właśnie w nich spędzamy najwięcej czasu i spotkamy się z gośćmi lub relaksujemy z rodziną. Bardzo ważne jest dobrze dobrane oświetlenie w tych wnętrzach. W jadalni doskonale prezentuje się i sprawdza lampa wisząca z kloszem szklanym, który kieruje światło w dół i nieco je rozprasza na boki. Perfekcyjnie oświetla naczynia i nie razi w oczy osoby siedzące przy stole. W kuchni mogą być montowane przeróżne lampy wiszące ważne, aby nie oślepiały przy przygotowywaniu potraw, tylko równomierne oświetlały całe pomieszczenie. W salonach warto umieszczać lampy z kloszami szklanymi, które dają równomierny efekt oświetlenia. Dobrze wybrana lampa wisząca do salonu często jest jednym i w pełni wystarczającym źródłem światła w tym pomieszczeniu.

Jak dobrać klosz do posiadanej lampy wiszącej?

Na rynku oświetleniowym można znaleźć przeróżne rodzaje lamp wiszących oraz odpowiadających dla nich kloszy. Do najczęściej dostępnych wariantów kloszy do lamp wiszących zaliczymy:

·       klosz nieprzepuszczalny –  w formie zamkniętej od góry i kierujący światło w dół. Tego rodzaju klosze polecane są do umieszczania w jadalniach lub kuchniach nad stołem. Dają kierunkowy strumień światła i dokładnie oświetlą rzecz znajdującą się pod nimi, lecz mogą również lekko oślepiać.

·       klosz nieprzepuszczalny – w formie zamkniętej od dołu i kierujący światło w górę-

·       doskonały sposób na oświetlenie sufitu. Najchętniej stosowany jest w salonach i przypomina odwróconą miskę.

·       klosz szklany – doskonałe i najczęściej wybierane rozwiązanie w polskich domach i mieszkaniach. Klosz szklany daje równomierne, a zarazem kierunkowe światło. Potrafi dobrze rozświetlić całe pomieszczenie – sufit, ściany oraz podłogę. Chętnie wybierany jest do salonu, kuchni, jadalni i łazienki. Dodatkowo w kuchni klosz szklany jest ceniony za łatwość czyszczenia (tłuszcz zbierający się na szklanym kloszu jest prosty do zmycia).

Wybierając klosz do lampy wiszącej nie możemy zwracać tylko uwagi na materiał z jakiego został on wykonany, powinniśmy również pomyśleć na kształtem oraz wielkością klosza. Zbyt duże klosze mogą wywołać przytłaczające wrażenie i sprawić, że całe pomieszczenie automatycznie się obniży. Natomiast zgrabne klosze kierujące światło ku górze w delikatny sposób potrafią zwiększyć wysokość pomieszczenia i nadać mu strzelisty i wyjątkowy charakter.

Podczas wyboru klosza warto wybierać takie warianty, w których źródło światła nie jest widoczne. Ważne jest również, aby nie umieszczać kloszy nad powierzchniami ,w których mogą się zbyt mocno obijać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *