Pod koniec ubiegłego roku, w niektórych województwach zaczęła obowiązywać ustawa antysmogowa. Według tej ustawy, decyzję na temat ochrony powietrza, będą podejmowane na szczeblu lokalnym. Władze lokalne mają prawo wprowadzić na danym terenie, takie normy techniczne i emisyjne spalania paliw, które pozwolą na odpowiednie ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Co to oznacza dla przeciętnego człowieka?

Czym tak naprawdę jest smog?

Temat smogu powraca jak bumerang, ostatnimi czasy dość często. Czy cała ta ustawa i ochrona środowiska jaka za tym idzie, powinna być dla nasz ważna? Wiele słyszymy o smogu, ale czy wiemy co robi z naszym zdrowiem?

W skład smogu wchodzą związki chemiczne i pyły, które są czynnikami alergizującymi. Mogą wywoływać choroby takie jak astma, niewydolność oddechową, paraliż układu krwionośnego, szczególnie szkodliwy jest dla kobiet w ciąży i dzieci. Jeśli jesteśmy więc użytkownikami kominków i pieców opałowych, warto zainteresować się tematem zarówno samej ustawy, ale przede wszystkim naszego zdrowia.

Ekologiczne, czyli jakie?

Kotły ekologiczne, wszyscy zastanawiają się czy warto w nie inwestować? Od 2018 roku nie mamy już wyboru. Od początku tego roku, w Polsce dozwolona jest jedynie sprzedaż ekologicznych kotłów piątej generacji. Oznacza to, że oprócz sprzedaży niedozwolony będzie również montaż kotłów o niższej klasie niż ta. Na rynku możemy znaleźć wiele modeli kotłów, a większość z nich nosi miano ekologicznego. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?

  • Normy jakościowe- kocioł musi spełniać konkretne wymagania dotyczące jakości i emisji spalin,
  • Wydajność i przeznaczenie kotła – odpowiednio dobrany system grzewczy to podstawa,
  • Ekologia – to po części znajduję się w normach wytyczonych przez ustawę antysmogową, ale warto pomyśleć czy dany piec poza swoim przeznaczeniem, nie szkodzi środowisku,
  • Wygoda i komfort użytkowania,
  • Forma opału (pellet, węgiel, ekogroszek).

Wybór odpowiedniego kotła jest bardzo trudną decyzją i należy go wykonać z głową. Dobrany zbyt duży piec do powierzchni grzewczej spowoduje, że piec będzie chodził na niskich parametrach, co w rezultacie będzie skutkowało spadkiem efektywności i sprawności kotła. Z kolei zbyt mały piec wybrany do za dużej powierzchni, nie będzie wyrabiał z zapotrzebowaniem na dostarczane ciepło. By to osiągnąć, kocioł będzie chodził na najwyższych obrotach. W rezultacie spowoduje to skrócenie żywotności pieca. Niedostosowywanie się do wymagań i zaleceń producenta, a także użytkowanie niezgodne z instrukcją, powoduje zwiększoną eksploatacją oraz pogorszenie jakości wydobywających się spalin do środowiska naturalnego. Kiedy kupujemy kotły ekologiczne, ważne są nie tylko europejskie standardy. To od nas w głównej mierze zależy, czy będziemy palić ekologicznie czy nie. My musimy wybrać w jakim świecie chcemy żyć z naszymi najbliższymi i jakim powietrzem chcemy oddychać.

One thought on “Kotły grzewcze- jaki wybór będzie najlepszy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *