punkty swietlne we wnetrzu

Funkcjonalność każdego pomieszczenia zależy nie tylko od zastosowanych elementów wyposażenia. Ogromne znaczenie ma oświetlenie, liczba punktów świetlnych, sposób kierowania światła czy też jego barwa. Chodzi przecież o to, by było komfortowo, estetycznie, a do tego rachunki za prąd nie zaskakiwały negatywnie. W jaki sposób poradzić sobie z planowaniem oświetlenia?

Rozstaw źródeł światła

Sposób rozmieszczenia poszczególnych punktów świetlnych zależny jest głównie od dwóch czynników: metrażu pomieszczenia i jego roli. Inne światło potrzebne jest w kuchni, łazience, sypialni, pokoju dziennym i domowym biurze. Prześledźmy pokrótce, w jaki sposób rozmieszczać lampy w każdym z nich.

Łazienka potrzebuje dużo jasnego światła, zbliżonego do naturalnego. W blokach nie można liczyć na okno, które wpuszcza światło naturalne, dlatego pozostaje skorzystać z oświetlenia sztucznego. Konieczne jest oświetlenie centralne, zapewniające komfort korzystania z całej łazienki. W tej roli sprawdzi się jedna większa lampa umieszczona na środku sufitu lub punktowe źródła światła, na przykład w suficie podwieszanym. Trzeba eliminować strefy zacienione, ale i nie przesadzać z liczbą lamp, bo to wpłynie niekorzystnie na koszty. Lampy doskonale spełniające przypisane im role w łazienkowych wnętrzach, można znaleźć w sklepie Lampy.it.

W kuchni, która jest sercem domu, należy także zadbać o różnorodne oświetlenie. To na suficie będzie centralnym punktem. Nad blatami roboczymi potrzebne jest zaś doświetlenie, bo stojąc tyłem do lampy zwisającej z sufitu, tworzą się cienie i brakuje komfortu preparowania artykułów spożywczych. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie podszafkowe lub ledowe listwy.

Sypialnia to zaś miejsce odpoczynku i relaksu. Atmosfera ma sprzyjać zasypianiu, a światło powinno koić i pozwalać się wyciszyć. W małej sypialni można zrezygnować z lampy wiszącej na rzecz subtelnego oświetlenia bocznego, tuż obok łóżka, nad wezgłowiem, na szafce nocnej lub w kącie pomieszczenia.

Pokój dzienny chętnie eksponujemy, bo witamy w nim gości, ale i spędzamy wolne chwile na oglądaniu telewizji czy czytaniu ulubionej książki. Musimy zatem zadbać o aż trzy typy oświetlenia: główne, boczne i dekoracyjne. Lampy powinny zdobić i spełniać swoje funkcje.

W miejscu do pracy, niezależnie, czy jest ono wydzieloną częścią danego pomieszczenia, czy też oddzielnym pokojem, lampy muszą oferować światło o skupionej wiązce. Najlepiej, by było to światło o barwie białej zimnej, która sprzyja koncentracji.

Liczba punktów świetlnych i moc oświetlenia

Małe i ciemne pomieszczenia potrzebują większej liczby punktów świetlnych i również większej ich mocy. Przykładowo na 1 metr kwadratowy łazienki stosunkowo ciemnej, zaleca się zastosowanie świateł o mocy około 5,5 W. W jasnej łazience wystarczy moc 4 W uwzględniając tę samą powierzchnię. W miejscu, w którym się uczymy lub pracujemy, analogicznie potrzeba zastosować światło o mocy 3 do 5,5 W. Sypialnia zaś wymaga mocy zaledwie 2 W.

Dodatkowe pomieszczenia

Nie można zapominać o dodatkowych pomieszczeniach czy przestrzeniach, jak garderoba, schody, wnęki, komórki, garaż. W końcu nawet bywając tutaj tylko raz na jakiś czas, potrzebujemy komfortu i bezpieczeństwa poruszania się, stąd praktyczne oświetlenie jest niezbędne.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć funkcjonalność z estetyką, a do tego bezpiecznym oświetleniem, również uwzględniając kwestię ekologii. Czas przeznaczony na planowanie i wybór lamp, na pewno nie będzie zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *