Zapytaliśmy dyrektora Przemysława Balcewicza, dlaczego drewniane domy są korzystne dla zdrowia.

– Dla dobrego samopoczucia najistotniejsza jest jakość powietrza. Mieszkając w domu z drewna wdychamy wydzielające się z niego olejki eteryczne. Te sosnowe można kupić w aptece, działają antybakteryjnie i uspokajająco. To co ludzie nabywają w formie olejku, można mieć za darmo, przebywając w ekologicznym domu. Efekt będzie podobny. Poza tym nasze projekty zapewniają naturalny przepływ wilgoci. Kiedy jest jej za dużo, zaczyna być pochłaniana przez drewno. Później, gdy jej poziom w powietrzu spada, konstrukcja domu oddaje wilgoć z powrotem.

Postanowiliśmy dopytać o kwestię ekologiczności.

– Czy dom z drewna może być nieekologiczny? – żartuje dyrektor. – Oczywiście fakt konstruowania z elementów drewnianych to nie wszystko – dodaje. Sam proces produkcji wymaga mniej pracy niż w przypadku klasycznych domów, a więc i mniej nakładów energetycznych. Podobnie prace wykończeniowe. Dodatkowo domki, które zostały ocieplone, zużywają mniej energii potrzebnej do ogrzania ich.

Pokusiliśmy się o ostatnie pytanie o to, co jest największą przewagą firmy Eko Architektura.

– Jesteśmy elastyczni – dostosowujemy projekty zgodnie z otrzymanymi wytycznymi. Ale prawdopodobnie najważniejsze jest to, że zawsze na pierwszym miejscu stawiamy zadowolenie klienta.

Wyjątkowa stylistyka

Przejdźmy jednak do samych produktów. Myśląc o tym, czym jest domek ogrodowy, mamy zwykle przed oczami nieco toporną konstrukcję służącą przechowywaniu narzędzi ogrodowych. Tymczasem Eko Architektura uczyniła z tego produktu prawdziwe arcydzieło. Oczywiście w ofercie producenta można znaleźć klasyczne projekty. Proste, choć wzbogacone o sporą dawkę nowoczesności, niewielkie domki z pewnością znakomicie wkomponują się w małe, urokliwe podwórko. Z drugiej strony mamy jednak prawdziwe wille. Chociaż to nadal domek ogrodowy, to jednak może mieć ogromną ilość okien albo jednospadowy dach. Wszystko to sprawia, że projekty wyglądają znajomo i świeżo jednocześnie. Największe domki zaprojektowano tak, aby można było w nich nawet czasowo zamieszkać, gdyż mają aż do 30 m2. Niektóre projekty wyglądają jak miniatury nadmorskich kurortów. Znakomicie prezentowałyby się nad wodą, dzięki wyeksponowanym oknom i asymetrycznej konstrukcji. Inne natomiast przywołują na myśl skojarzenia z bajkową leśną chatką. Mają klasyczny dach, który rozciąga się również nad niewielkim tarasem przed drzwiami, stwarzając idealne miejsce, by usiąść z książką i się zrelaksować. W ofercie Eko Architektury znajdziemy również nowoczesne domki, które mogą znaleźć zastosowanie jako biuro biznesmena lub przestrzeń mieszkalna. Każda z tych propozycji ma swoje zalety i nieodparty urok.

Wytrzymały, choć niewielki

Domek ogrodowy powinien jednak nie tylko zachwycać swoją estetyką, ale przede wszystkim być praktyczny. Znakomicie zagospodarowana przestrzeń, pozwala pomieścić znacznie więcej, niż klasyczne konstrukcje tego typu. Właśnie z tego powodu zastosowania projektu mogą być szersze niż tylko przechowywanie narzędzi. Dodatkowo odpowiednio zaimpregnowany i pomalowany domek będzie służyć latami. Ważne jest jednak również dbanie o właściwe odprowadzanie deszczu, żeby nie narażać konstrukcji na działanie stojącej wody. Jeśli spełnimy te dwa warunku, będziemy mogli cieszyć się niezwykłym miejscem w ogrodzie przez wiele sezonów.

Dodaj komentarz