Ekologia na tapecie! A skoro i ona, to przychodzi czas na wystroje wnętrz, które w całkowicie naturalny sposób, wykorzystują równie naturalne materiały. Pośród aranżacji pojawiają się zatem kolory ziemi, chłodne, stonowane, niekiedy wręcz zimne. Chętnie stawia się na beton i kamień naturalny w rozmaitych odcieniach. Nie stroni się również od nieidealnej cegły. Przy takich barwach, a niekiedy nadmiarze naturalnych kompozycji, we wnętrzach robi się zbyt zimno i mało przyjaźnie. W jaki sposób za pomocą oświetlenia wyeksponować, ocieplić i nadać indywidualnego wyrazu?

Industrialne lampy pośród naturalnych aranżacji

Industrialne aranżacje i modne dziś lofty kojarzą się raczej ze ściśle określonym wystrojem. Są tutaj przestronne pomieszczenia, otwarte przestrzenie i surowe lampy. Konia z rzędem temu kto stwierdzi, że przy takim wystroju nie ma mowy o przyjaznej atmosferze, a nawet przytulnej. Ciepłym odbiorze, relaksie, klimacie zapraszającym do wspólnych rozmów. Industrialne przestrzenie mogą być urocze, wyjątkowe i… po prostu domowe. Fakt, że stawia się w nich na określone elementy wyposażenia, minimalizm i pewną dozę surowości, nie odbiera im możliwości uzyskania wystroju o walorach ciepła domowego ogniska.

Przyjrzyjmy się oświetleniu, które odpowiada za ten pożądany efekt – tak pośród aranżacji industrialnych, jak i wyrazistych loftów. Królują lampy ażurowe, z widocznymi żarówkami. Transparentnymi, które ukazują żarnik, bądź mlecznymi, by złagodzić charakter metalowej oprawy. Wraz z ciepłym światłem eksponują, podkreślają charakter i odpowiadają za uzyskanie atmosfery, której potrzebuje każdy domownik.

Nowoczesne i jednocześnie eleganckie – lampy, w których dominuje czerń i błyszczące klosze. Często jest to oświetlenie wiszące sufitowe, na długich linkach. Umieszczane pojedynczo bądź w grupie, by uzyskać ciekawy efekt. Skąd zatem bierze się ciepło, gdy do czynienia mamy z melancholijną czernią? Z wnętrz kloszy, które nierzadko uzupełnia się o złote, srebrne lub miedziane wykończenie. Takie oświetlenie, do zakupienia na przykład w sklepie Azzardo, staje się luksusowe, choć zachowuje stylistykę industrialną. Światło wraz z tak kolorystycznie zestawionym kloszem, staje się subtelniejsze, a we wnętrzu jest po prostu przyjaźnie i miło.

Zimne barwy materiałów, ciepłe odcienie światła

Beton i kamienie naturalne faktycznie są nieco chłodne w odbiorze. We wnętrzach lubimy znajdować dla nich miejsce, bo cechuje je wyrazistość, ale i trwałość oraz żywotność. Są zwykle wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne, a aranżacje czynią naprawdę wyjątkowymi. Jeśli jednak walor chłodnych odcieni zaczął ustępować miejsca wrażeniu zimnego pomieszczenia, czas zakasać rękawy i wybrać odpowiednie oświetlenie.

Ciepła i subtelności dodadzą eleganckie, proste lampy podłogowe, zakończone kulistym kloszem z mlecznego szkła. Do ustawienia praktycznie w dowolnym miejscu. Jeśli posiadają kilka źródeł światła, jedno może stanowić to główne, które równomiernie rozprasza wiązkę świetlną. Drugie zaś nada się do eksponowania detali, dekoracji i małych fragmentów przestrzeni. Równie dobrze, o ile jest umieszczone na elastycznym ramieniu, może posłużyć do czytania, oglądania telewizji i wykonywania czynności wymagających zachowania precyzji.

Mleczne klosze wraz z zastosowaniem światła ciepłego – białego lub żółtego, dają efekt złagodzenia. Wystrój czynią znacznie przyjaźniejszym, a dotąd chłód materiałów i zastosowanych kolorów, staje się miły dla oka.

Abażur zawsze modny

Do zbyt surowych i melancholijnych wnętrz, w których liczy się podkreślenie zastosowanych naturalnych materiałów, ale i uczynienie ich cieplejszymi w odbiorze, sprawdza się jeszcze jeden trik. Lampy podłogowe, stołowe czy kinkiety warto uzupełnić o materiałowe abażury zamiast kloszy. Choć tak zakończone oświetlenie kojarzy się z wystrojami retro czy skandynawskimi, z chłodną tonacją tworzy nowoczesny i unikalny kontrast.

Materiałowe abażury ocieplają, łagodzą wiązkę światła i czynią ją zmiękczoną. Poza tym dostępność rozmaitych kolorów, kształtów, wzorów, jak i grubość zastosowanych materiałów, decydują o unikalnym efekcie aranżacyjnym. Zimne wnętrza od dziś nie muszą być nieprzyjemne, a ulubione betony, kamienie, marmury czy cegły, mogą zostać w cudowny sposób wyeksponowane. Wystroje zaś roztoczą wokół siebie atmosferę, której brakowało. I to jedynie za sprawą kilku dobrze dobranych lamp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *