Blacha modułowa na pokrycie dachów

Blacha modułowa to jedno z najnowszych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych do pokrycia dachów. Jeżeli właściciel domu zdecyduje się na pokrycie blaszane dachu ma do dyspozycji blachodachówkę dostępną w arkuszach lub blachę modułową. Podstawową równicą pomiędzy tymi dwoma materiałami jest ich format. Blachodachówkę w arkuszach używa się najczęściej do przykrycia wielkiej powierzchni i przycina się ją każdorazowo pod określony wymiar. Blachę modułową montuje się niewielkimi arkuszami metodą na tzw. zamek. Ta metoda sprawdza się przy budowie skomplikowanych wielopoziomowych konstrukcji, czyli wszędzie tam gdzie konieczne jest częste docinanie do określonych rozmiarów blachy.

Zalety blachy modułowej

  • Moduły blachy mają standardowe wymiary, dlatego niepotrzebne są szczegółowe, specjalistyczne wyliczenia. Wystarcza określenie powierzchni dachu. Blachy modułowe tworzą pojedynczy albo podwójny rząd dachówek.
  • Blachy modułowe nie wymagają skomplikowanego transportu na plac budowy czy bezpośrednio na dach. Nie wymagają specjalistycznego sprzętu ani rzeszy pracowników do rozładunku, transportu na dach i w końcu montażu. Wystarczą wyłącznie dwie osoby.
  • Cena blach w arkuszach a blachy modułowej nie różni się znacząco, jednak w przypadku blachy modułowej koszty poboczne, towarzyszące są znacznie niższe. Oszczędza się na specjalistycznym transporcie czy skomplikowanym montażu, a przede wszystkim ilości osób w ekipie budowlanej. Ponadto w przypadku blachy modułowej, nawet przy skomplikowanych konstrukcjach, straty materiału są relatywnie mniejsze. Wszytko to razem w sposób wyraźny obniża koszt wykonania dachu.
  • W przypadku blachy modułowej nie zachodzi konieczność przycinania jej na końcach połaci dachowych. Poszczególne arkusze blachy modułowej pasują bowiem do siebie w sposób idealny. Każdy moduł kładzie się w sposób idealnie pasujący, pod inny o tej samej ilości fal, jaka jest wymagana w konkretnym miejscu połaci dachowej. Jeżeli konieczne jest użycie większych ilości modułów nie wpływa to negatywnie na estetykę wykonania dachu.

Jak kupować blachę modułową?

Kupując blachę modułową należy koniecznie zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Przede wszystkim ważna jest jej sztywność oraz osiągalna po ułożeniu szczelność dla poszczególnych modułów. Ważne, aby skontrolować również materiał wsadowy, rodzaj powłoki, a także okres gwarancji jaką zapewnia producent blachy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *