Blacha modułowa – czy opłaca się ją stosować?

Jeśli jesteś w trakcie remontowania lub budowania domu, z pewnością zastanawiasz się nad jego pokryciem. Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Jego główna rola to ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Niemniej jednak, dobry dach to również taki, który nadaje domowi uroku i wdzięku.

Wielu ludzi decyduje się na pokrycie dachu blachodachówką. Jest to świetna decyzja, ponieważ pozwala ona połączyć elegancję z niezawodnością i bezpieczeństwem. Niemniej jednak, pojawia się w tej sytuacji pewne pytanie natury technicznej: Lepszym pomysłem jest użycie blachy w arkuszach, czy blachy modułowej? Różnią się one głównie wielkością poszczególnych elementów. Blacha arkuszowa to ogromne połacie materiału, który przycina się pod wymiar dachu dopiero na placu budowy. Natomiast blachodachówka modułowa składa się z wielu pomniejszych elementów. Oba wspomniane typy dachowego pokrycia mają swoje zalety. Niemniej jednak wydaje się, że blacha modułowa jest zdecydowanie bardziej praktyczna.

Zalety blachy modułowej

Przyjrzyjmy się argumentom, które przemawiają za użyciem blachy modułowej.

1. Poszczególne części blachy modułowej występują jako pojedyncze lub podwójne rzędy ‚dachówek’. Zdecydowanie ułatwia to kilka etapów pracy. Po pierwsze przetransportowanie modułów na plac budowy jest dziecinnie proste, w przeciwieństwie do przewozu dużych rozmiarów blachy arkuszowej. Po drugie żadnych problemów nie sprawia także wciągnięcie blachy modułowej na dach. Poszczególne elementy mają małe rozmiary oraz nie ważą zbyt wiele.

2. Decydując się na blachę modułową ułatwiamy życie także firmie dekarskiej, z którą zamierzamy współpracować. Nie musi ona tworzyć szczegółowych projektów rozmieszczenia dużych arkuszów blachy na dachu. W przypadku użycia modułów, do oszacowania ilości potrzebnego materiału wystarczy przybliżona powierzchnia dachu.

3. Za wyborem blachy modułowej przemawia także oszczędność. W przypadku dużych arkuszów blachy powstaje zdecydowanie więcej odpadów, z których większość nie nadaje się do ponownego użycia.

Blacha modułowa – czyżby materiał idealny?

Oczywiście, że nie – także i to rozwiązanie ma swoje wady. Niemniej jednak, po wzięciu pod uwagę wszystkich czynników wydaje się, że to blacha modułowa na wielu polach wygrywa z blachą arkuszową. Oczywiście przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tej materii warto skonsultować się z profesjonalną firmą dekarską, która z pewnością posłuży swoją cenną wiedzą i doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *