Dach domu powinien być przede wszystkim wytrzymały. Dobrze jeżeli tłumi odgłosy z zewnątrz oraz jest odporny na działanie czynników zewnętrznych. Przy jego wyborze warto pochylić się na tymi kwestiami, jednocześnie pamiętając, że od wyglądu pokrycia w znacznym stopniu zależy odbiór całego domu oraz wizerunek jego właścicieli. Na dachu nie opłaca się zatem oszczędzać tak ze względów praktycznych, jak również i estetycznych. Przede wszystkich należy jednak zadbać o takie krycie dachów, które zapewni domownikom bezpieczeństwo i spokój na lata.

Najchętniej stosowane materiały

Do najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych do krycia dachów, należą:

  • dachówka ceramiczna,
  • blachodachówka,
  • papa i gont bitumiczny.

O tym, które z tych rozwiązań okaże się najlepsze, decyduje wiele czynników. Krycie dachów na pewno powinno być jednym z tematów, podjętych już na etapie projektowania domu, a także budynków gospodarczych. Przede wszystkim należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i uzyskać opis warunków zabudowy na danej działce. Rodzaj pokrycia zależy w znacznym stopniu od kąta nachylenia dachu, który często jest narzucony odgórnie.

Dachówka ceramiczna

To jeden z najbardziej tradycyjnych sposobów krycia dachów. Dachówka ceramiczna jest materiałem odpornym na wpływ wilgoci, powietrza oraz zmiennych temperatur. Z powodzeniem może służyć przez nawet dziesiątki lat. Uznawana jest za najtrwalszy element pokrycia dachowego. Dodatkowo jej wielką zaletą jest także prosta naprawa ewentualnych ubytków. Dach wykonany w ten sposób składa się z niewielkich części, które można wymieniać. Jest dosyć ciężki, więc już podczas projektowania domu należy zadbać o solidne więźby dachowe. Bardzo dobrze tłumi hałas.

Blachodachówka

Jest tańsza od dachówki ceramicznej, ale często wyglądem bardzo ją przypomina. Blachodachówkę kładzie się w dużych kawałkach, co znacznie skraca czas potrzebny na pokrycie domu. Występuje ona w wielu kolorach i różnych kształtach. W Polsce cieszy się sporą popularnością z uwagi na przystępną cenę oraz sprawny montaż. Nie tłumi tak dobrze odgłosów z zewnątrz, jest też podatna na korozję.

Papa i gont bitumiczny

Takie krycie dachów wciąż jest chętnie wybierane. Niewielkie koszty i szybki montaż idą tu w parze ze znaczną wytrzymałością. Papę stosuje się na dachach płaskich, z kolei gontem bitumicznym można pokrywać nawet bardzo skomplikowane konstrukcje. Materiały te są wodoszczelne i bardzo dobrze sprawdzają się w trudnych, a na pewno zmiennych, warunkach klimatycznych w Polsce.

Dodaj komentarz